Hniezdo

Autor: Dominika Moravčíková | 2.7.2013 o 13:56 | (upravené 2.7.2013 o 16:19) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  123x

Mama ma cez sviatky, na začiatky a konce školských rokov nútila do kockovanej košele. Presne ten strih sa už dávno, vlastne nikdy nenosil, a postupne som z nej aj vyrástol. Mama odmietala pripustiť, že napnuté gombičky pripomínali vodnú hrádzu, ktorá sa už- už roztrhne. Musel som sa postarať o nezvratné poškodenie, rozrezanie na ostnatom drôte, ktorý sa mi úplne náhodou priplietol do cesty na trase zo školy. Uverila mi.

 

Nočnú moru košele vystriedal ohyzdný remeň s westernovou prackou, gate po bratovi boli priširoké. Namiesto košele som do kostola nosil pólo tričká, nehodili sa k remeňu, ale pasovali aspoň ku gatiam.

Brácha som nikdy nevolal Jano, to znelo hlúpo a na Janka bol pristarý. Brácho bol vždy brácho. Starší takmer o dva roky, vyšší, futbalista s ostrým zrakom. Nemal astmu, neznášal segedín. Keď sa mu nechcelo do školy, odbehol na brigádku k susedovi do mäsiarne. Vešal lovecké salámy a staré tetky provokoval otázkou „ľavé alebo pravé pliecko?“. Z výplatok našetril na vodnicu. Umiestnil ju do spoločnej izby pod posteľ a keď sa zotmelo, vodnica sa rozbublala.

Ja som nikdy nič nemal proti segedínu. Aj tak mi mama nakladala len tri knedle, kým bráchovi nakomponovala bohato podliate štyri. Brácho segedín nikdy nedojedol, škrípal príborom, prelieval omáčku z jednej knedle na druhú.

 

Veril som, že brácho má nezvyčajné schopnosti. Keď sme lúpali fazuľové struky v letnej kuchynke, pribehol otec a zaručal, že mama od slnka omdlela na roli, brácho zahlásil: „Toto sa mi snívalo.“ Brácho bežal na roľu a preplieskal mamu po lícach a spánkoch.

Na moju pätnástku ma vzal do lesa a ukázal mi prepeličie hniezdo. Vyliezol na konár a vytiahol jedno vajíčko. S kľúčom do neho vykloval dierku a povedal: „Na, vypi ho.“ Nechcel som. „Musíš, staneš sa tak mužom.“ Nechcel som byť mužom.

Ani po pätnástke som nedostal k segedínu viac ako tri knedle.

 

Marika chodila do áčkovej triedy, ja som bol béčkar. Našťastie sme mali spoločný predmet Technické práce. Potichu som sa smial, že nevedela narábať s motykou. Pretože ona bola iná. Jemná. Čistá. Hrala na husliach, spievala. Takému dievčaťu ruky nenarástli pre motyku. Udrela si do lýtka. Opuchla. Mesiac krívala.

 

Brácho vždy hovoril, že dievčatá majú čudné záľuby. Väčšina z nich zhromažďuje porcelánové predmety, slony, bábiky, klavíre, Kristov, proste čokoľvek z porcelánu. Porcelánom sa vzájomne obdarúvajú, predmety ukladajú v presklených skrinkách, obzerajú, vzdychajú. Mama má vo svojej skrinke dve dámy so slnečníkom, jedno nahé torzo ženského tela, troch slonov. Čajníky sa nerátajú. Brácho rešpektoval úžitkové predmety, ale krútil hlavou nad všetkými ženskými zbytočnosťami.

Napríklad aj také drevené matriošky. „Zapamätaj si jednu vec,“ povedal mi počas krádeže v cudzej záhrade, oberali sme. Olizovali ružové prsty. „Svet je plný zbytočností a málo je malín.“

 

Pridal sa do hasičského spolku, spoznal Mariku pri svätojánskej vatre. Ona hrala na husle, on dával pozor na ohne. Netušil o nej, že neovláda motyku a jej lýtko ledva odpúchalo. „Padla mi do oka taká zo základky.“ povedal mi potom doma. Vypytoval sa, či ju poznám. Marika, povedal som.

Nechcel mi veriť, že to nevie s motykou.

 

Chodil s ňou za ruky poza humná, ja som sa naučil fajčiť vodnú. Kašľal som, pľúca sa búrili. V ruksaku som začal nosiť výbavičku astmatika.

Marika vodnicu odmietala. Sedávala s bráchom vo vedľajšej izbe alebo na balkóne, kým ja som do zošita z geometrie rysoval trojuholníky, štvorce, kosoštvorce, samopaly, tanky, strieľačky, zabíjačky. Kiež by som mal tank. Schoval by som sa dovnútra a zvládal by som aj náročný terén.

 

V hĺbke svedomia som tušil, že astma prišla preto, lebo som nevykonal skúšku mužnosti. To nešťastné prepeličie vajíčko. Bál som sa, že je pokazené. Podobne to bolo s prvou svätou hostiou. Mal som nutkanie neotvoriť ústa. Keď mi ju farár položil na jazyk, prilepila sa na podnebie a musel som ju zoškrabovať špičkou jazyka.

 

Brácho ma niekedy prizval brigádovať do mäsiarne. Prvé dni ma neustále naťahovalo. Hlavne z bravčových kolien, ale prsia a rubínové pečene sa mi páčili. Prezeral som odlesky svetla na kotletách, jemné šľachy, farebné prechody ružovej, bielej a červenej. Zákazníkom som mäso balil do šuchotavého hnedastého papiera. Niekedy, keď sa podarilo zohnať na pult divinu, stáli v radoch. Brácho vravel, že divé mäso je zdravšie, lebo divé zvieratá majú viac pohybu. Srny celé dni skáču na listových dunách v bukových lesoch. Diviaky rozrývajú paseky a čistinky.

Brácho bol silný ako divina. Zahnal sa širokým nožom a rozrezal aj najtuhšie tkanivá. Mne dovolil krájať iba salámy. Aj pri tom som sa niekedy spotil a zadýchal.

 

Mariku som prepadol v teplý letný večer, práve vychádzala z latríny s lampášom v ruke. Spýtal som sa jej na férovku, prečo nechce radšej mňa. Že ja ju mám rád, vlastne ju mám radšej ako hocikto. „Mne nevadí, že nevieš kopať zemky s motykou...“

Plesol som si po ramene, zacapil cicajúceho komára. „Zhasni tú lampu, komáre sa zbiehajú,“ povedal som po chvíli ticha, aby nevidela, že sa červenám.

 

Zvykol som si čítať dobrodružné romány. Verneovky, a keď ma oco prichytil za stolom, zakryl som ich zošitom z geometrie.

 

Chalani z triedy objavili hip hop a rap. Na tematickú nástenku pripichli nápis Hip hop je kráľ, prekryli Marec mesiac kníh. Nové pravidlo znelo: čím väčšia kožušina na bunde, tým väčší čávo.

Ja by som nemohol byť čávo už len kvôli astme. Ani som sa nepokúšal mamu presvedčiť, nech mi doloží na bundu s kapucňou. Za peniaze z brigády som si kúpil nové pólo tričko, verneovku a poriadne holítko. Brácho ma naučil oholiť si ksicht bez väčších zranení. Brácho bol zbehlý v holení, brácho sa kvôli futbalu holil aj pod pazuchami.

 

Po birmovke dostal silné migrény. Frflal som, že to má z tej vodnice. Hneval som sa na neho, ako môže mať migrény, keď by mal byť šťastný ako blcha kvôli birmovke. Spravil ju, aj keď nikdy nečítal Bibliu, k tomu dostal od rodiny peniaze a hrubú zlatú retiazku na krk. Nikto asi nevedel, že brácha nezaujímajú retiazky, predal ju hneď na druhý deň po birmovke.

 

Sused mäsiar nás poveril vraždou zajaca. Aspoň podľa mňa šlo o vraždu a hádal som sa s bráchom, ktorý tvrdil, že nie každé úmyselné zabitie je vražda. Zvlášť ak šlo o takú mierumilovnú popravu, akú chystal. Keď sa zajac opije a umrie z alkoholu, má výborné mäso, povedal. Neviem, kde sa to dopočul, pretože ak si dobre pamätám, tento zajac chutil úplne rovnako ako akýkoľvek iný zajac. Navyše, keď sme mu podali alkohol, odmietal skapať a ticho sedel s lesknúcimi sa očami. „S prepáčením,“ povedal brácho a dorazil ho kladivom.

 

V čase môjho detstva po dedinách chodili podomoví predajcovia hrncov. Väčšinou to boli statné cigánky sprevádzané svojimi polonahými deťmi. Hrnce, ktoré ponúkali, vychvaľovali do nebies. Vyrobené z materiálu vesmírnych rakiet, vraveli cigánky, a lacno, lacno, lacno.

Boli sme s bráchom sami doma, keď prišli. Nasilu sa vrútili do chodby a z káry povyťahovali škatule s hrncami. Keď brácho pochopil, že chcú do kuchyne predviesť svoj tovar, zvesil zo steny prachár na najtvrdšie koberce, a veruže tie ženy z nášho domu vyprášil.

Hromžili z ulice, hodili do stien pár kameňov a potom sa odobrali k susedke. Kúpila od nich tlakový hrniec. O mesiac jej vybuchol. Rozmrckal zemiaky po celej kuchyni, sklo z pokrievky rozrezalo dlážku.

Brácho vravel, že za toto cigánky nemohli, lebo susedka nikdy nevedela variť, zavše jej zhorel jablčník alebo utierka a zasmradila celú ulicu.

 

Brácha nechali na pozorovaní a testoch v nemocnici, po tom čo spadol zo schodov. Keď som sa dozvedel, že mal v mozgu nádor, triedil som na dvore staré železo. Má to zhubné, má to dedičné, povedala mama.

Zobral som kovovú konštrukciu zo starého bicykla a otrieskal o dom. Oškrabal som ňou stenu aj dvere. Zakašľal som sa a musel som si podať liek. To ma nasralo najviac. Aj vo chvíli, keď som chcel byť rozzúrený a silný, musel som ostať astmatikom.

 

Marika si vybrala, že pôjde na konzervatórium. Ja som si vybral elektrotechnické učilište ako brácho. Keď ma prijali, mal brácho pred operáciou. Prestalo mi chutiť jesť, nezjedol som ani dve knedle. Do školy som nechodil, na konci deviatky sa do triednej knihy chýbajúci už nezapisovali. Vyťažovala ma vodnica a plač. Chodil som plakať do latríny alebo za humno. Prestal som zanedbávať kostol.

 

Pred koncom školského roka dostala skupinka ôsmakov nepochopiteľný nápad vytopiť školu. Urobili to v nedeľu, vlámali sa. V pondelok ráno na dlážkach plávali potkany. Zduté parketové podlahy sa museli vytrhať a nahradiť novými. Ôsmaci boli najväčší čávovia.

Po skončení celej senzácie už nikoho nezaujímalo, že čávovia skončili v diagnosťáku pre mladistvých delikventov. Brácho sa šialene rehotal, keď sa to dozvedel.

„Neviem čo je na tom smiešne.“ povedal som.

„Čo si tak zvážnel? Ani to, že pôjdem do zeme, ti nie je smiešne? Podľa mňa to smiešne je!“

Skríkol som na neho, nech drží tú špinavú hubu.

 

Prípravy na pohreb vyčerpali možno aj viac ako smrť. Zákusky, hlavný chod, dychovka, oblek, topánky, pre mňa, pre brácha. Svätá omša, organové pastorale, kvety a stuhy.

Sedel som v strede lode kostola, hľadel som do maľovaného stropu, do vyobrazenej večnosti. Už som neplakal. Kvapky na mojom hrdle boli zo svätenej vody. Svätená voda voňala inak ako obyčajná voda z kohútika, ale možno to bolo len zdanie.

 

Veril som, že podľa prírodných zákonitostí by som mal začať chodiť s Marikou. Ale vtedy som prírode aj tak nerozumel, pretože som ešte stále nevypil vnútro prepeličieho vajíčka.

Na pohrebe ma objala. Potom som ju ešte pár krát zahliadol v autobuse cestou do učilišťa.

Počul som, že sa vydala a aj naučila čosi porobiť na záhrade s motykou.

 

Po bráchovi mi ostala vodnica. Zdedil som nejaké košele, gate, opasok. Na obed som začal dostávať štyri knedle, neskôr päť. Pribudli aj starosti, u suseda som dostal na zodpovednosť zajačinec po bráchovi. Zabíjať zajace nie je žiadna sranda. Musel som sa naučiť lepšie krájať mäso a vybaviť si potravinársky preukaz kvôli inšpekcii.

 

Bráchovi by sa istotne bridila celá záležitosť pohrebu. Brácho ani nechcel byť pochovaný vedľa starkej. Tie umelé orchidey by sa mu určite nepáčili. Ani nápis JANKO. Brácho nikdy nechcel byť Janko. Segedín ako hlavný chod na kare by ho urazil.

Mama mu ku krížu položila porcelánového anjela.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Štát chce rozbehnúť elektromobilitu. Dá vám 5000 eur na auto

Úspešnosť dotácie je otázna.

KOMENTÁRE

Prečo sa chce Bednár zhovädiť ako propagandista premiéra

Tomáš je z iného sveta, jemu sa dá rozumieť.


Už ste čítali?