Smrť milióna medúz

Autor: Dominika Moravčíková | 13.8.2013 o 19:48 | (upravené 13.8.2013 o 19:59) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  117x

/recept na dánsku bábovku, okrem iného/

 

 

 

 

 

 

 

 

Ticho vedeli prerušiť omračujúce blesky na kopcoch. V búrke sa tvoja láska schovávala v záhone fazule pred maminou nakladačkou. Spálila palacinku a nechala na rozpálenej platni vybuchnúť tanier.

Tvrdé kvapky sa rozbíjali na koži tváre, bielych nohách, stekali do nohavičiek z niekoľkých smerov a zabývali sa v poraste.

Na narodeninovej oslave, chvíľu po tom, ako sfúkla šesť ligotavých sviečok s ružovými špirálami, jej mama šetrne vysvetlila, že otec sa presťahoval do ďalekej severskej krajiny.

(Takto ti opísala svoje detstvo.)

 

Jej mama s otcom sa neľúbili, preto sa nevzali. Otec vravel, že to neznamená, že neľúbi ju, svoju dcéru. Každé narodeniny jej posielal balík čokolád, bižutérie, fotorámikov. Adresa odosielateľa- Jørgensø, Dánsko.

 

Keď mama tvojej lásky usúdila, že je dosť veľká, dovolila jej ísť. Aspoň na leto. Otec ju čakal na letisku v Kodani. Voňal sofistikovaným, skoncentrovaným parfumom, stačilo mu hodiť dve tri kvapky na krk, a pri objatí sa topila v ambre, kuvaríne, vanilkovom kadidle a ďalších tuhých prímesiach.

 

Odviezol ju po hladučkej ceste pomedzi polia na pobrežie. Na priedomí stretla teba. Nezapamätala si tvoju tvár, len na okamih ťa zazrela, keď si polieval gladioly alebo bielou farbou natieral ich záhradný plot (nepamätáš si presne). Dával ti za starostlivosť o záhradu pár eur, po pláži to odtiaľ trvalo päť minút k tvojmu domu.

 

Otec si tvoju lásku pestoval, vykrmoval, učil plávať v studenom mori. Otužila sa. Od vlhkosti sa jej zväčšili vlasy. Lietali vo vetre do všetkých smerov a odmietali každý účes.

Pri večernom odlive sa na pláž vyvrhlo množstvo klzkých priesvitných medúz. Umierali, zahanbovali pobrežie ako opité zvratky mora.

Bosá skackala v bielom piesku, dvíhala rôsolové telá a hádzala ich späť do vody. Otec ju za každú zachránenú medúzu pobozkal na líce.

 

Počas strednej navštevovala otca každé leto a brala vážne učenie jazyka. Cez školský rok makala, aby v lete prekvapila otca a mohla konverzovať s jeho návštevami, s priateľmi, s tebou. Päť minút k tvojmu domu poznala naspamäť.

 

V maturitnom ročníku si za lavicou predstavovala tvoje ruky, ako si z mora vyťahoval červeného kraba. Ako ste potom na terase so smiechom trhali klepetá a okusovali jeho pečené telo.

Doma jedla mamine šúľance s makom. Zmaturovala len tak-tak. Zarobila si na letenku až v polovici leta. Hádkou sa rozlúčila s mamou a frčala.

Zložila kufre, vyhriala si zadkom prútené kreslo v altánku a nasávala nozdrami vzduch, bol veľmi iný ako ten doma.

Na Slovensku sa hovorí, že v severských krajinách životná úroveň neprestajne rastie a rastie, až do neba. Nikto nevie, kde má hranicu to blaho. Zabúda sa, že na severe sú tiež búrky. A po nich pláže plné mŕtvol.

 

Otec mal dva druhy kamarátov. S jednými diskutoval o literatúre, hudbe, niekedy o politike. S tými druhými hrával mariáš.

Tvoja láska sa naučila hrať pozorovaním otca. Lízal si erotické karty, na ktorých mali blondíny vyplazené jazyky a umelé prsia.

 

Otcova frajerka sa jej vôbec nepáčila. Vlastne bola odporná, ako sú odporné severanky, a síce ani mama tvojej lásky nebola bohvieaká, tvár mala popraskanú a ruky studené a nedokrvené, ale aj tak musela byť lepšia ako táto veľká pehaňa s bielymi mihalnicami, ktorá raňajkovala päť druhov bieleho pečiva s piatimi nátierkami a šľahačkovou kávou.

Tvoja láska sa s ňou nerozprávala, pokiaľ nemusela. Raz či dvakrát jej ukradla cigarety. Fajčila pri stmievaní na skalnatom pobreží kilometer od domu.

 

Každý deň plávala v studenom mori, aby mala pevné prsia. Aby sa ti páčila. Stravovala sa morskými tvormi, krevetami, tuniakmi, jej telo dostávalo rybacie náznaky, lesklo sa, kĺzalo, mlčky čakalo na svoju príležitosť. Keď ste prechádzali po mäkkej pláži, miešala prstami hladinu mora. Priznala sa, že pred zotmením zachraňuje medúzy. Smial si sa a chytal si ju za zadok, tak kamarátsky. Aspoň akože.

 

Pomiloval si sa s ňou až oveľa neskôr. Nerátal si s tým. Dali ste si v slabom ihličkovom daždi súťaž v plávaní po vzdialené bóje a keď ste vyliezli z vody, boli ste príliš unavení, aby ste to nerobili.

Spomínaš si na zhasnutý záhradný lampáš, ktorý visel za jej ramenom a vo vetre škrípal. Neopálené zadky svietili v tme, krv prúdiaca do hlavy zmrzla.

Počarbal si jej telo morským dnom.

 

Frajerka jej otca sa nasáčkovala do domu. Dovliekla tučné kufriská s handrami a podprsenkami s tuhými kosticami pre objem väčší ako šalátové misy. A štyri ryšavé mačky.

 

Tvoja mama sa o tebe a tvojej láske dozvedela včas, aby stihla zakročiť aspoň rečami (ktosi vás videl chodiť za ruky).

Nemal by si sa tak hrnúť do vzťahov, povedala ti. Krájala pritom mriežkovaný tvarohový koláč a pokojne si pritom olizovala prsty, vzápätí obracala kruhovú tácňu a krájala z opačnej strany, jeden trojuholník odložila pre ňu. Nemohla predsa zabrániť, aby si k nej šiel a doniesol jej jeden diel koláča. Ale si ešte mladý, na všetko máš čas!

Chutí ti? Na tento korpus dávam 500g tvarohu (jemný, nie hrudkový), 100g cukru a nastrúhanú citrónovú kôru z ½ citróna.

Používaj kondóm.

 

 

Tvoja láska ti povedala, že matka frajerky jej otca umiera. Potrebuje ďalšieho darcu kostnej drene.

Neviem, prečo si otec myslí, že by to odo mňa bola samozrejmosť, pohoršovala sa pred tebou. Pred otcom čušala.

Budeš si musieť vybrať medzi mnou a otcom, pošepol si na svitaní v jej podkrovnej izbe. Úplne si ťa omotal, vravel si. Máš jeho názory, tých istých priateľov. V ničom mu neodporuješ.

Nepočúvala ťa, hundrala, že nemôže zaspať, lebo na svitaní vždy začnú mraučať tie odporné mačky.

 

Niekedy ráno, keď si u nej prespal už oficiálne, ste šli raňajkovať do altánku, uvideli ste cez záhradu, ako sa na mori hojdajú nečakané predmety. Pribehli ste na pláž a pozerali na horčicové kreslá, kávový stolík, taniere, kvetináč s ambrovníkom, aký mohla mať len tvoja matka v zimnej záhrade.

Pri jej plote ste videli, ako vyhadzuje do mora skrinky, vešiak, čipkované šaty.

Tvoj otec zmizol, nechal list na stole. Neprekvapilo ťa to, nič iné sa nedalo čakať. Tvoja mama sa rozhodla zbaviť všetkých jeho vecí. Zbohom, zamávala.

 

Keď tvoja láska prišla za otcovou frajerkou, že urobí, čo treba, ona povedala, že už netreba.

Tú starú ženu spopolnili. Mala byť vysypaná do mora. Držal si tvoju lásku za ruku, keď ste stáli na pobreží a otcova frajerka vo veľkých tmavých šatách otvorila urnu.

Nevieš, či sa práve v tej chvíli zmenil smer vetra, alebo ona bola tak nešikovná, že prach z urny nesmeroval do mora, naletel vám do tvárí.

Vyškrabovali ste si popol z očí.

 

Pred ďalšou z letných búrok ťa počkala na skalnatom pobreží kilometer od domu. Ťažko sa ti dýchalo. Posadil si sa na vlhkú skalu a vypočul ju.

Fajčila cigarety, ktoré zrejme neboli jej. Plakala. Že je ešte neskúsená, musí sa nájsť. Byť teraz sama. Je tak ďaleko, nepočuje svoj rodný jazyk. S nikým sa nerozpráva rodným jazykom. Otec celkom stratil prízvuk. Chýba jej matkin dom a záhrada s fazuľovým záhonom. Ukryť sa v ňom.

Cigaretu zahasila utopením. Zapálila by si ďalšiu, ale vyštekol si na ňu. Si posadnutá otcom, že?

More sa ježilo, vlny vyskakovali k vám.

Predstavuješ si jeho, keď si so mnou?

Hodila po tebe kameň.

Keď si utiekol, sadla si a dusila sa ďalšou cigaretou.

Ktovie, koľko medúz ročne skončí život na tomto pobreží.

 

Jeseň sa priblížila ako neželaný meteorit. Ty si utieral z prstov krv, poranil si sa na cinkulárke. Odrezal si len kúsok bruška na ukazováku, ale od bolesti si skoro omdlel. Drevené bydlo pre vtáčiky si zavesil do jej záhrady. Skoro si to nevšimla. Ani tvoj prst.

Vyhodil si jej detské zamilované listy. Keby si mal ambrovník a nábytok, vyhodil by si aj ten.

 

Vidíš, ja som ti to vravela, povedala tvoja mama, keď si si utieral krvavé čelo. Prvá láska vždy skončí takto. Bábovku šmarila do rúry. 4 vajcia, 150 g masla, 150 g práškového cukru, 3 lyžičky kávy (precedenej), 1/2 lyžičky strúhanej pomarančovej kôry, 1/2 lyžičky mletej škorice, 300 g polohrubej múky, 1/2 prášku do pečiva, 2 dcl mlieka a štipka soli.

Dúfam, že dobre zmäkne.

 

Dnes plávaš veľmi ďaleko a hrmotne, akoby si chcel ujsť brehu, aj moru a nebu, srdce ti rýchlo tlčie, koketuješ s koncom svojej existencie, lebo vieš, že by stačil jeden kŕč v tej studenej vode, jedno náhle vdýchnutie kopcovitej vlny, a more by ťa pokoreného, zeleného a zmačkaného po určitom čase ešte raz ukázalo svetu, položilo ťa na súš, predviedlo ako svoju trofej.

Chvíľu len kopeš nohami, rukami sa neposúvaš dopredu, vytieraš z očí úlomky popola, čo stále pália, akoby tam ešte mohli byť.

Prebudíš sa zajtra ráno na piesku. Po búrke vytrhané korene, vyplavené mušle, kraby, medúzy.

Nebudeš si nič pamätať a fľaša ti ujde z ruky, prázdna odpláva niekde inde.

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Je tu pakt o neútočení: Vláda, extrémisti, propaganda

České ministerstvo vnútra vytvorilo tím pre boj proti propagande. Slovenská reakcia ostáva nulová.

EKONOMIKA

Fico zabral Gabčíkovo, aby ho opravil. Ani po mesiacoch s tým ani nezačal

Celý spor je na medzinárodnej arbitráži.


Už ste čítali?