Dúha

Autor: Dominika Moravčíková | 20.9.2013 o 20:03 | (upravené 20.9.2013 o 21:03) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  132x

Z hľadiska sociálnej psychológie je láska charakterizovaná oddanosťou, opaterou a intimitou. Emócia lásky funguje ako pohonná látka. Niektorí psychológovia tvrdia, že láska je kultúrny fenomén, a teda nie je súčasťou ľudskej prirodzenosti.

 

"A nie je nič z viditeľna, čo by pri nesmiernom množstve svojom žiarenia nedosahovalo."- Pseudodionýzos z Areopagita, O božských menách.

 

Zmenila som sa. Bola som odvážna. Šla som tam, kam som sa vždy bála ísť. Postavila som sa strachu, ktorý by som nikdy predtým nezniesla.

Na letisku som sa posadila uprostred radu spojených kovových sedadiel. Boli studené, ale nemala som čakať dlho. Alan sľúbil prísť do desiatich minút.

Vyložila som na sedadlá batožinu a oprela hlavu o najväčší kufor. Bola som unavená, ale spať sa mi nechcelo. Trápila ma dutá bolesť v boku.

Zatvorila som oči. Predstavila som si, ako príde. Objíme ma. Bude to trochu rozpačité, dlho sme sa nevideli. Pomôže mi s batožinou a pôjdeme do podzemného parkoviska. Odvezie nás jeho šofér a konečne uvidím jeho krásnu vilu. Naša spoločná posteľ bude voňavá a mäkká. Ak niekedy príde na návštevu jeho matka, skúsim sa predviesť. Upečiem tortu vo veľkej kuchyni s hrubou doskou z pravej žuly.

Ani po desiatich minútach neprichádzal. Mala som nutkanie na záchod. Vytiahla som všetky peniaze a taštičku so zlatými hodinkami a retiazkou do kabelky, ktorú som si vzala so sebou. (Alan mi prikázal, aby som žiadne zlato nemala na sebe, kým po mňa nepríde, lebo by ma okradli) Požiadala som dobromyseľne vyzerajúceho starčeka usalašeného v mojom rade sedadiel, aby mi postrážil kufre, a keby ma niekto hľadal, že som šla na záchod. Uvedomila som si, že moja angličtina znie otrasne, keď som v strese a nekontrolujem príšerný prízvuk. Pri Alanovi si budem musieť dať pozor, aby som neznela ako popletená turistka z východnej Európy, lebo by sa za mňa v lepšej spoločnosti musel hanbiť. Pamätám si,  keď som pred dvoma rokmi robila hostesku vo Viedni, pánom sa páčila moja lámaná angličtina a nemčina, mali zo mňa exotický pocit. Bola som atrakcia, malé osvieženie. Teraz som Alanovou snúbenicou.

Premohla som nutkanie vracať. Zapila som tabletku na uvoľnenie svalov.

Vrátila som sa k svojim kufrom a starému mužovi. Jednoducho mi oznámil, že ma nikto nehľadal.

Sadla som si a chvíľu som zmätene vyčkávala. Potom som začala vyhodnocovať situáciu. Mala by som Alanovi zavolať, aj keď riskujem, že sa mu natiahlo niečo dôležité, a budem ho vyrušovať?

Keby aj, je to celkom na mieste, usúdila som po polhodine čakania. Po vytočení čísla mi odporný neangažovaný hlas oznámil, že číslo nie je dostupné. Chytila som wifinu a poskúšala, či nie je prihlásený na gmaili. Nebol.

Napísala som mu správu. Viac som urobiť nemohla. Lepšie som sa zasedela na kovovom sedadle a pretierala si dolné viečka, aby mi slzy nevytekali von z očí.

Po ďalšej štvrťhodine som zvažovala najhoršie. Niečo zlé sa stalo, ja sa ani nedozviem čo a budem rada, ak sa mi podarí ešte dnes získať letenku naspäť na Slovensko.

Po dvoch hodinách čakania sa dostavil čudný pocit uvoľnenosti. Prvotná panika opadla a zvykla som si na hrôzu, ktorej som musela čeliť. Starček medzičasom odišiel, niekoľko ďalších čakajúcich privítalo svoje rodiny a v rade sedadiel bolo chvíľu prázdno.

Obloha za sklami črtala neskoršie poobedie, pikantné oranžové svetlo presakovalo do interiéru letiska s ostrosťou, ktorá prerezávala medzi osvetlenými plochami a čiernymi tieňmi nekonečnú hranicu.

Veľa krát som si predstavovala, ako z eskalátora oproti mojej rade sedadiel vystúpi Alan. Keď som sa tým smerom posledný krát s nádejou pozrela, vystúpil z neho muž v drahom obleku. Už z diaľky pozeral na mňa. Bolo mi to nepríjemné, tak som otočila hlavu opačným smerom. Cítila som, že ku mne kráča.

Bojazlivo som sa obzrela späť a už stál nado mnou. Usmial sa a prihovoril miestnym jazykom. Anglicky som odpovedala, že nerozumiem. Schovala som chvejúce sa ruky medzi kolená.

Ospravedlnil sa v angličtine. Povedal, v tomto kraji si človek musí všetko overiť. Neviem, čo presne tým myslel. Opýtal sa, či som „Simona Slavikova“.

Áno, som.

Prikývol. Áno, mňa hľadal.

Podal mi ruku a predstavil sa ako Sabin, priezvisko mi uniklo, bolo príliš zložité.

Sadol si vedľa mňa a ubezpečoval ma, že sa nemusím báť, posiela ho Alan.

Kde je Alan?

Alan tu nie je. Náhle musel vypadnúť z krajiny. Tak trochu... emigrovať.

Na klzkom sedadle som sa takmer zošuchla na zem. Sabin ma zachytil rukami, pokračoval o Alanovi, snažil sa zmierniť údernosť predchádzajúcej vety, ale nedalo sa to. Ani som ho nepočúvala. Po chvíli tichej paniky som vyslovila, prečo.

Nejaké problematické obchody, šla po ňom polícia. Drogy, daňové úniky, také veci.

Znovu mi chytil studenú ruku. Zopakoval, všetko bude v poriadku, postará sa o mňa. Ospravedlnil sa, že mešká, mal čosi na práci.

Vstal, vzal moju príručnú batožinu a požiadal ma, aby som nechala dva veľké kufre na sedadlách. Nechcela som, ale presviedčal ma, že ich zbytočne budeme pratať, a nech sa nebojím, kúpi mi nové oblečenie a všetko čo budem potrebovať. Ale s toľkou zbytočnou batožinou by sme sa zbytočne potácali po meste a v hoteloch.

V hoteloch?

Áno, po tieto dni to bude apartmán pre dvoch v centre, na najvyššom poschodí, krásny výhľad, nech sa nebojím. Budeme vystupovať ako pár, ja budem jeho dlhoročná priateľka z Európy, spoznali sme sa vo Viedni, tak ako ja s Alanom. Nech sa nebojím, Alan sa vráti čo nevidieť, možno za týždeň, dva, treba trpezlivosť. On si niečo vybaví a vráti sa po mňa. Potom spolu odídeme.

Mama by povedala, to je typické. Všetko, čo urobím takto debilne dopadne. Aj rozhodnutie zavesiť sa na krk nejakému čávovi z druhej polovice zemegule nemohlo dopadnúť inak. Čo si čakala, čo si čakala.

Pomaly som sa postavila a snažila kráčať. Niesla som iba kabelku a svoje ubolené telo. Sabin ma ťahal za ruku.

Počkaj, povedala som, vezmem si z kufra aspoň knihy, mám tam nejakého Freuda...

 

Z terasy vraj bolo celé mesto, alebo rovno celý svet ako na dlani. Tiché nekonečné svetielka ľudských bytostí, ktoré ovládli jednu planétu.

Nechcela som sa pozrieť. Povedala som, že sa bojím výšok a nemám náladu. Z minibaru som vytiahla koňak a pripila sa, aby som mohla zaspať.

Sabin ma prikryl a keď videl, že si držím na bruchu vankúš, opýtal sa, či ma niečo bolí.

Nič také, odpovedala som a on vyšiel do dverí. Keby niečo, bude na terase, alebo v druhej izbe.

O ôsmej ráno ma zobudilo svetlo. Sabin zrejme počul, že som hore, zaklopal na moje dvere a vošiel. Ospravedlnil sa, že zabudol zatiahnuť rolety kvôli ranným lúčom.

To nič, mala by som sa ozvať rodičom.

Napísala som im správu, vďaka ktorej by mi mohli dať pokoj niekoľko dní. Mám sa skvele, Alanova vila je nehorázna, jeho pes pláva v bazéne. Ešte som si nestihla obzrieť záhradu. Dnes ideme na obed k jeho mame. Mám toho veľa na programe, ale ozvem sa čo najskôr, majte sa fajn, Sima.

Sabin mi podal platobnú kartu a turistickú mapu mesta. Najlepšie obchody s oblečením nájdem neďaleko od hotela. Nech si čosi pekné povyberám. On si tiež pôjde čosi vybaviť. Stretneme sa až večer dole v bare.

Napriek jeho milote som sa bála pýtať takmer na čokoľvek. Cítila som, že to boli veci, o ktorých nemám vedieť nič. Mojou úlohou bolo iba prežiť, kým sa Alan vráti.

Večer som mu povedala, že po zbežnej obhliadke centra mesta som frustrovaná. Takmer nikto z ľudí, s ktorými som prišla do styku, nevedel ani trochu po anglicky. Utešoval ma, že si zvyknem. Hlavne aby som sa najedla, kúpila potrebné veci, o peniaze sa nemusím starať. Keby som čokoľvek potrebovala, treba povedať.

V jeho povzbudzujúcich rečiach som začínala pozorovať systém a rutinu, prestávala som mu veriť.

 

Sabin ma niekoľko krát donútil ísť do divadla. Dva diely Fausta, a potom ešte nejaká súčasná zlepenina, ktorá sa mi zdala odporná, ale Sabin tvrdil, že to bolo geniálne. V prestávkach a po predstavení stretával ľudí, s ktorými debatoval. Vyzerali hrozivo, ako díleri. Niekoľkým z nich ma Sabin predstavil ako svoju európsku priateľku, ktorá vyzerá tak bledo, pretože sa ťažko aklimatizuje v novom prostredí.

Po poslednom predstavení som si k nemu sadla na terasu hotela. Chrúmal opekané arašidy a zrejme sa zase nechystal spať, najlepšie sa mu vraj dospávalo cez deň. V noci mal väčšinou nejakú „prácu“.

V akom vzťahu si k Alanovi?

V obchodnom.

Schrúmol hrsť orieškov a trochu surovo ma poslal do postele.

Nasledujúci deň rezervoval apartmán v inom hoteli. Bol rovnako v centre, ale zastavaný presklenými kancelárskymi budovami, bez výhľadu, v tieni. Cez hrubé sklá, metre vzduchu a ďalšie hrubé sklá som každý večer sledovala upratovaciu čatu kancelárskeho poschodia oproti. Za niekoľko dní som vedela rozoznať všetkých upratovačov a upratovačky. Niektorým som vymyslela mená a príbehy. Predstavovala som si, na čo pri práci myslia a kam po práci pôjdu, až kým nezhasli.

Už som odmietala chodiť do divadla. Sabin povedal, že nie je v poriadku, že večer nikam nechodím a trčím na izbe.

Povedala som, v divadle sa cítim cudzo. Vlastne všade.

Vraj ak budem stále iba v izbe, prepne mi z toho.

Neodišiel hneď, sadol si do kresla a mlčky pozeral pred seba. Potom odporučil, aby som si šla kúpiť niečo pekné do zlatníctva. To vždy ženu poteší.

Neurážaj ma.

Tak sa postavil a šiel.

 

Pri prechádzke parkom som sa povracala. Videlo ma niekoľko žien s kočíkmi. Utrela som si blúzku a nohavice, papierové vreckovky hodila do koša a pokračovala v ceste okolo mramorových sôch. Krívavajúc som prišla na hotel a nastúpila do výťahu. Vtrhla som do jeho izby, práve sa prezliekal. Začala som ho buchnátovať do holého chrbta.

Otočil sa a chytil mi ruky. Zarevala som, už to trvá pridlho, pôjdem domov.

Vydrž ešte tak týždeň.

Nie. Mám veľké bolesti.

Aké?

Tu, dotkla som sa pravej strany trupu.

Prikázal mi ľahnúť si a vyhrnúť tričko. Stláčal brucho na rôznych miestach. Pýtal sa, či to bolí.

Kričala som.

Vracala si?

Pár krát...

Urobil dve kolečka v strede izby. Mračil sa. Vyslovil, zbaľ si najpotrebnejšie veci. Ideme, ihneď.

Zalial ma chlad. Srdce som počula silnejšie ako zvuk jeho hrabania v šatníku a rýchlom zhadzovaní košele z vešiaka.

Nie, ja sa bojím...

Už je veľmi neskoro, ideme.

 

Vyšli sme na ulicu a čakali na taxík. Svetlá radov výkladov, semafóry a stánky ma rezali v očiach. Viečka som držala privreté, snažila som sa pokojne dýchať. Sabin ma neupokojoval.

Čo to je? Vyslovila som slabo.

Čo to asi môže byť! Žlčník.

Zhrbila som sa. Čaká ma operácia. V cudzej krajine, v rukách neznámych ľudí hovoriacich neznámym jazykom.

Oprela som sa o jeho rameno, aby som nestratila rovnováhu.

Spýtal sa, ako dlho je to také zlé.

Ešte než som prišla.

Zašomral niečo v cudzej reči.

 

Čakáreň pohotovosti bola čistá. Spomínam si, keď som ako malá raz skončila na pohotovosti na Slovensku, na podlahe boli rozotrené plochy zasychajúcej krvi.

Sabinovi až v čakárni napadlo opýtať sa, či som poistená.

Tieto veci zariadzoval Alan.

Vytiahla som z kabelky malý fascikel so všetkými cestovnými tlačivami, nech to medzi nimi nájde. Kabelka bola vuittonka, nádherný model. Celá tá krása bola zrazu zbytočná. Niekde na okraji všetkého chaosu som cez pásy padnutých vlasov vnímala Sabina, ako prebehol k personálu v bielom, zanietene vysvetľoval, odviedol sestričku nabok do chodby, myslím, že došlo aj na peniaze.

Vrátil sa ku mne.

Poď.

V ordinácii ma škaredý lekár pripomínajúci gekóna prehliadol. Takmer celý čas som mala stisnuté päste a zatvorené oči. Sabin stál vedľa mňa, prekladal mi lekárove otázky. Potom mi dali podpísať akési papiere. Sabin vysvetlil, že pôjdem na sono.

Dve hodiny sme strávili čakaním, sonom a ďalšími sprievodnými vyšetreniami.

Hlavne buď pokojná, nestresuj sa.

Po poslednom vyšetrení som sa odvážila opýtať, ako to vyzerá.

Akútny zápal žlčníka, viac som nerozumela, moja slovná zásoba v angličtine nezasahovala do tých oblastí.

Bežná laparoskopická operácia zrejme stačiť nebude, dodal.

Nevedela som, čo s tým. Nemodlila som sa. Neverila som v boha, tým menej v tejto chvíli. Alan bol predtým ten, na koho som sa spoliehala. Teraz neexistoval. Snažila som si vybaviť mamu, otca. Sestry, brata.

Na chvíľu som zaspala na koženom sedadle. Obklopilo ma živé svetlo, tekuté ako voda. Nechala som sa ponoriť.

Pod hladinou boli hady. Precitla som zo sna o tom, ako ma škrtí veľký pralesný had.

Sabin ma nechcel pustiť samu na záchod. Pozeral sa, ako vraciam, držal mi vlasy.

Zotmelo sa. Prišiel ktosi, nevnímala som, či to bola žena alebo muž, vraj sa treba pripraviť.

Postavila som sa. Jačala som. Že sa nechcem zveriť do rúk ľuďom, ktorým nerozumiem. V krajine, kde na hraniciach strieľajú. Že nechcem zomrieť, som mladá, nechcem.

Sabin ma držal okolo pásu. Pst. Dobre to dopadne. Nezomrieš. Pýtajú sa, či môžeš kráčať.

Nemôžem.

Sadla som si na vozík. Sabin mi ako handrovej bábike preložil ruky do lona a skrčil nohy. Potom som videla radu stropových lámp a ľudí v bielom a modrom. Vznášali sa nado mnou ako anjeli, desivo pokojní.

 

Prebrala som sa postupne. Bol to zvuk pučeného plastového pohárika.

Sabin sedel v miestnosti. Pozeral na mňa a neprihovoril sa mi. Pohárik vyhodil do koša a odbehol. Objavila sa sestrička. Prezrela mi operačnú ranu. Odmerala mi tlak. Nízky.

Ja vždy mávam nízky.

Nejaké bolesti?

Hlava, a krk.

Zavolala Sabina.

Ako som na tom?

Dobre, odpovedal, ale vyzeral ustarane. Ako ti je?

Otočila som hlavu k oknu. Márne som sa snažila vybaviť si anglický ekvivalent slova prispato, malátne.

Izba bola biela. Bolo ráno, svetlo presvitalo cez rolety. Sabin povedal, že keď budem chcieť ísť na záchod, mám zavolať sestričku, ukáže mi kde a ak treba, pomôže.

Sedel pri mne vyše hodiny, rozprával mi. Banality. Snažil sa ma rozptýliť. Objednal si čln.

Keď bude mať viac voľna, pôjde do hôr, splaviť šialenú bystrinu. Najprv bude musieť nejaký čas viac posilovať na ruky a pripravovať sa v miernejších vodách.

Potom sa postavil, pôjde do supermarketu kúpiť nejaké jedlo a čokoľvek, čo by som potrebovala.

Podaj mi mobil.

Keď odišiel, zavolala som mame.

Mám sa fajn, len mi bolo trochu...zle. Už je lepšie.

To máš z toho chľastu.

Nepijem skoro vôbec mami, len keď nemôžem spať.

To si celá ty!

Po rozhovore niečo, čo sa už veľmi dlho napínalo, vo mne puklo, a keď sa Sabin vrátil, nedokázala som prestať sipieť a plakať.

Sadol si vedľa mňa, na stolík položil igelitku s balenými bagetami a krabičkou porciovaného čaju. Zakvačila som sa prstami do jeho lesklého obleku a požiadala som ho, aby neodišiel, kým nezaspím.

 

Snívalo sa mi o hadoch. Keď som sa prebudila, Sabin sedel v kresle. Svetlo bolo ružové a každú chvíľu slablo. Opýtal sa, či má zasvietiť lampu.

Nie.

Povedala som mu, o čom som mala sen.

Hady majú významné postavenie v každej mytológii, povedal.

Had Dúha stvoril svet. Podľa Austrálčanov.

Prešiel po izbe a a prstami odhrnul rolety. Stmieva sa, dole na ulici je kopec ľudí, dnes je štátny sviatok.

Limuzíny a pochody s vlajkami. Chceš to vidieť?

Nie, povedala som. Som tak slabá, že sa ani necítim ako človek.

Zajtra sa skús trochu prechádzať.

Keď sa zotmelo úplne, poprosila som ho, aby si ľahol ku mne.

Rozprávaj mi ešte o hadoch.

 

Ráno som si zakryla som hrdlo šatkou a vyliezla na balkón. Pohyb áut, ľudí a mrakov sa vlieval do reflexných skiel výškových budov, ktoré ho vypľúvali späť do priestoru aj so znásobenými slnečnými lúčmi. Tryskali mi do tváre, hriali ma.

Z hľadiska sociálnej psychológie je láska charakterizovaná oddanosťou, opaterou a intimitou.

Emócia lásky funguje ako pohonná látka.

 

Sabin sa tešil, že mi je lepšie. Doniesol do izby repráky a zapojil ich do notebooku. Pustil niekoľko bluesových skladieb. Tancovali sme. On v lesklom obleku, ja v nemocničnom ošatení.

Rýchlo som sa zadýchala.

Bola to sranda, povedala som.

Mám starosti, si hrozne chudá. Mali by sme ísť do mesta. Na wafle, kebab alebo pizzu.

Do konca života budem musieť mať diétnu stravu, povedala som.

Uvidíš, čo bude tvoje telo znášať. No tak, poďme do mesta. Dáš si len nejaké chudé mäso a ryžu.

Nemám priepustku...

Utečieme.

 

Po oslavách štátneho sviatku bola zem posiata rozmočenými farebnými papierikmi. Svet sa po mojom znovuzrodení nezmenil, bol rovnako odporný so všetkou špinou na uliciach, umierajúcimi ľuďmi a žvástami v novinách. Ale nezaujímalo ma to. Sedeli sme v tichej reštaurácii s tlmeným osvetlením a Sabin ma rozosmieval ťahaním nápoja zo slamky nosom.

Povedz mi konečne niečo o sebe.

Nechal sa uprosiť, mal už za sebou pár pohárikov.

Stručne opísal, ako vyrastal na juhu krajiny, chodil na súkromnú vysokú, štátne nestoja za nič.

A čo si študoval?

Religionistiku. Napil sa. Ale neživí sa tým.

Teda nič s medicínou?

O žlčníku dačo viem, mama s ním mala problémy.

Dúfam, že to dopadlo dobre...

Teraz žije v zahraničí. A ty?

Ja som robila psychológiu.

Bavilo ťa to?

V niečom áno. Ako si sa spoznal s Alanom?

Na škole. Už tam sme rebelovali. Neskôr sme sa dali do kopy s ďalšími chalanmi a robili sme protesty proti vláde a podobne. Alan všetko financoval, zbohatol podnikaním.

Napil sa.

Potom sme na čas prestali, vyhrážali sa nám zhora a mali sme aj názorové nezhody.

Napil sa.

Teraz sme dávali dokopy nejaké akcie, ale Alan musel odísť. Veď vieš, moja milá...

Bol zapletený s drogami? Je to tak?

Iba v jednom či dvoch obchodoch, Alan si nikdy nevedel poriadne špiniť ruky.

Čo tým myslíš?

Sabin sa pripito usmieval, akoby chcel zabudnúť posledný vývin rozhovoru. Držal mi ruku.

Asi som sa zamiloval.

 

Nočné svetlá sú niekedy prívetivejšie ako slnko. Herne, billboardy, parkové lampy a autá vytvárajú vlastný trblietavý vesmír.

Nemala som vo výbave žiadne topánky bez opätkov, trápila som sa v lodičkách. Po dlhom pobyte v posteli to bolo bolestivé. Vyzula som ich a zahodila do kanála. Sabin ma niesol na rukách a spieval ľudovky zo svojho regiónu.

Po polnoci sme stretli dvojicu policajtov, pýtali od nás doklady. Sabin sa ospravedlňoval, že sme zapíjali zásnuby, ibaže ja som nepila, pretože som po operácii. Ukázal moju ruku s prstienkom od Alana.

Obmäkčilo ich to, nedali nám pokutu ani nás neodviedli na stanicu, len nám dohovorili, aby sme nehulákali a nabudúce rešpektovali zákaz vychádzania.

Na vrátnici nemocnice sme to skúsili s historkou o stratenej priepustke. Keďže vrátnik žiadne údaje o priepustke nemal v počítači, Sabin sa priznal, že ma chcel vziať na vzduch a postrčil mu bankovky.

V izbe sme nezasvietili. Rehotali sme sa do úsvitu.

 

Sabin ma zobudil. Slabo oznámil, že Alan prišiel.

Stál na bielej nemocničnej chodbe so sklenými stenami ako prízrak, o nič viac skutočný ako predtým.

Ja som bola škaredá. Koža mi obrysovala lebku, vypadalo mi veľa vlasov a spravili sa mi kúty. Nebola som ničím, čo sa mu kedysi na mne páčilo, stratila som ľahkovážny úsmev a elegantné držanie tela. A hoci mi utrpenie vyhladilo tvár a možno som nadobudla vážnosť vo výraze, odlesk prekonaného strachu a v úzadí číhajúcej smrti, ktorý páchol z chorých ľudí, bol pre neho viditeľne odpudivý.

Chcela by som urobiť scénu, vyfackať ho ako ako žena zo seriálu, ale nepohla som sa.

Prehovoril, ospravedlnil sa. Problémy, obrovské problémy. Má teraz falošné doklady, zašepkal, nebude v štáte dlho. Ošíval sa, nevedel čo dodať.

Ja by som sa mala vrátiť na nejaký čas domov, ak by ti to nevadilo... Nie som zdravá.

Rozumiem.

Akoby mu odľahlo. Nechcel ma. Ani ja som ho nechcela.

 

Odišiel so Sabinom do baru. Sabin sa vrátil k mojej posteli o hodinu.

 

„Tak, už je po všetkom? Len tak ma necháš odísť?“

„Vieš, že nie.“

„Nemám nikoho, len teba.“

„Vravím, nekúpim ti letenku domov, aj keď ma o to Alan požiadal.“

„Bol nahnevaný?“

„Vôbec nie. Má teraz iné problémy, idú po ňom.“

„A čo teraz budeme robiť?“

„Ty sa vyliečiš, a pôjdeme spolu splavovať horské potoky.“

 

Vybehla som na balkón. Zábradlie mi chladilo horúce ruky. Nebo a mesto do mňa zo všetkých strán bodalo svetlá a farby, vytvarovali pred očami všetky rozprávkové budúcnosti, aké sa mohli aj nemohli stať, pečenie torty Sabinovej mame, diétu pacienta s vyoperovaným žlčníkom, bývanie v Sabinovom príbytku, nech už je akýkoľvek, nekončiace výkriky do tmy a zobúdzanie na svetle, svadbu, deti, deti...

Ľudstvo s jeho pokrčenou plechovou krajinou podo mnou bolo dokonalé. Všetky režimy a úmrtia boli odpustené.

Na nemocničnom parkovisku zaručal výstrel a do vzduchu vyletelo nové, nevesmírne svetlo.

Od strachu som zatvorila oči. Nepresvitlo ku mne nič.

 

 

Sabin mi nechal v hoteli všetky potrebné veci. Týždeň po operácii a pobyte v nemocnici som mohla chodiť po schodoch a robiť všetko okrem dvíhania ťažkých predmetov. Tomu by som sa mala navždy vyhýbať.

„Keby sa čokoľvek stalo, ozvi sa mi. Budem sa snažiť byť neustále online.“

Zazipsoval si kufor, vystrel sa a nadýchol. Noviny, v ktorých sa písalo o vražde na nemocničnej ulici, šmaril do koša. Nikdy si nevedel poriadne špiniť ruky.

„Musím ísť,“ objal ma.

Nesmela som s ním ani na letisko, nechcel nič riskovať. „V tejto krajine som zažil veľa zla, ale som jej vďačný, lebo som tu spoznal teba. Nič mi nedlží, ani ja jej. Zbohom, drahá. Čoskoro sa uvidíme...“

 

Plánoval to ešte predtým, než ma spoznal. Mal odísť hneď po tom, ako sa Alan po mňa vráti, všetko bolo nachystané. Doklady, let, predaj jeho bytu. Tam niekde vonku ho čakala celá jeho rodina.

Do troch dní sa mi podarilo vybaviť predaj cenností, ktoré mi Sabin nechal, aby som mala z čoho zaplatiť svoje lieky a letenku. Zdalo sa, že všetko dopadne dobre.

Zavolal mi o tretej v noci dva dni po svojom odchode. Hlas sa mu triasol, hovoril nesúvisle.

Viem, že od teba žiadam priveľa, ale potrebujem, aby si niečo vybavila...

Samozrejme, čokoľvek.

Nikdy by som nič také nežiadal, a v tvojom zdravotnom stave už vôbec, keby to nebolo také... nevyhnutné...

Preboha, čo sa deje!

Choď na adresu, ktorú nadiktujem...a povedz, že...

Zmätene som zapisovala, vypytovala sa, nechcel povedať viac.

Ide o láskavosť, starým známym, ktorou musím oplatiť inú láskavosť. Urobíš pre nich túto službu, a ja ti sľubujem...postarám sa o teba, budeme splavovať horské potoky, a budeme šťastní.

 

Zmenila som sa. Bola som odvážna. Šla som tam, kam som sa vždy bála ísť. Postavila som sa strachu, ktorý by som nikdy predtým nezniesla.

Prebudila som sa na bolesť. Turbulencie. V tele a na hladine pohára s vodou. Okolo mňa putovali oblaky. Biele. Znásobovali svetlo. Brieždilo sa a lietadlo mierilo v ústrety slnku. Postavila som sa a šla na toaletu. Nad kovovým umývadlom som zapila liek. Takmer som ho nevládala prehltnúť. Prevracalo sa mi celé vnútro. Naukladané balíčky kokaínu. Úhľadne naukladané balíčky, ktoré som na zemi v cudzom štáte prehĺtala s vodou.

V žalúdku niektoré praskli, riadené tou mýtickou silou, ktorá ma dostala až sem.

Necítim si končatiny. V zrkadle vidím celú hĺbku svojich červených očí. Umriem, vzdychám jazykom, ktorému nerozumiem, umriem práve teraz.

Z hľadiska sociálnej psychológie je láska charakterizovaná oddanosťou, opaterou a intimitou.

Emócia lásky funguje ako pohonná látka.

Niektorí psychológovia tvrdia, že láska je kultúrny fenomén, a teda nie je súčasťou ľudskej prirodzenosti.

Hádže to so mnou a nemôžem sa pripútať. Had, ktorý stvoril svet, sa pomaly vkráda dnu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žitňanská: Dlžoby už bránia ľuďom zamestnať sa

Dať druhú šancu zadlženým je v slušnej demokratickej krajine štandardom, myslí si ministerka spravodlivosti (rozhovor).

ŠPORT

Šokoval gestom, hrá sebecky. Ronaldo nadáva spoluhráčom

V španielskej lige dal iba dva góly.

KOMENTÁRE

Fico chce nasadiť Smeru ľudskú tvár. Pre ľudí, či pre svojich?

V štáte, kde páchatelia unikajú pred trestom a politici pre zodpovednosťou?


Už ste čítali?